- Mfr. #:
- SN74LV393ADBR
- Description:
- Counter ICs Dual 4-Bit Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SSOP-14 |
| Series: | SN74LV393A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.004296 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Input Voltage: | - 0.5 V to + 7 V |
| Output Voltage: | - 0.5 V to + 0.5 V |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote SN74LV393ADBR at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN74LV393ADBR In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN74LV393ADBR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393ADBR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-12351-1-ND | 1,801 | 7.21 | 6.43 | 5.01 | 3.27 | 3.27 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Digi-Key | 296-12351-6-ND | 1,801 | 7.21 | 6.43 | 5.01 | 3.27 | 3.27 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Digi-Key | 296-12351-2-ND | - | - | - | - | - | 2.79 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Rochester Electronics | SN74LV393ADBR | 12,354 | 2.90 | 2.90 | 2.83 | 2.69 | 2.69 | 2020-04-17T08:53:27Z |
| Texas Instruments | SN74LV393ADBR | 6,000 | 5.38 | 5.38 | 4.17 | 2.19 | 2.19 | 2020-04-18T02:03:08Z |
| Mouser | 595-SN74LV393ADBR | 2,000 | 7.14 | 6.10 | 4.68 | 3.27 | 2.90 | 2020-04-17T20:46:31Z |
| Avnet | SN74LV393ADBR | - | - | - | - | - | 3.11 | 2020-04-18T01:18:00Z |
| Avnet Europe | SN74LV393ADBR | - | - | - | - | - | 4.72 | 2020-04-17T07:17:45Z |
| Quest | SN74LV393ADBR | 50 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T10:15:23Z |
| ChipNet | SN74LV393ADBR | 67 | - | - | - | - | - | 2020-04-13T17:38:53Z |
| NetroFlash | SN74LV393ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-04-09T19:02:12Z |
| North Star Micro | SN74LV393ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN74LV393ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | SN74LV393ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393ADBR due to regional differences or acquisition. SN74LV393ADBR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393ADBR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393ADBR Texas Instruments Counter ICs Dual 4-Bit Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393ADBR Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV393ADBR – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV393ADBR Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV393ADBR – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-SSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LV393ADBR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV393ADBR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV393ADBR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV393ADBR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74LV393ADBR datasheet - ti SN74LV393A, Dual 4-Bit ...
- SN74LV393ADBR ti SN74LV393A, Dual 4-Bit Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Max tpd 5 V Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC = 25°C ...
- SN74LV393ADBR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV393ADBR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV393ADBR from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-12351-1-ND, 0, $0.00, Buy. Texas Instruments, SN74LV393ADBR, 5994, $0.76, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- SN74LV393ADBR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74LV393ADBR with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- SN74LV393ADBR | SN74LV393ADBR Stock available from Infinity ...
- Part Number: SN74LV393ADBR. Manufacturer/Brand: N/A. Product description, IC BINARY COUNTRS DUAL 14-SSOP. Datasheets: RoHs Status, Lead free ...