- Mfr. #:
- SN74LV393ADGVR
- Description:
- Counter ICs Dual 4-Bit Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TVSOP-14 |
| Series: | SN74LV393A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.001474 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# SN74LV393ADGVR is available at OMO Electronic, see description of SN74LV393ADGVR as below .
use the request quote form to request SN74LV393ADGVR price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74LV393ADGVR depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74LV393ADGVR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393ADGVR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-13233-1-ND | 1,087 | 6.61 | 5.94 | 4.63 | 3.02 | 3.02 | 2020-03-19T13:07:21Z |
| Digi-Key | 296-13233-6-ND | 1,087 | 6.82 | 6.11 | 4.77 | 3.11 | 3.11 | 2020-03-19T13:07:21Z |
| Digi-Key | 296-13233-2-ND | - | - | - | - | - | 2.58 | 2020-03-19T13:07:21Z |
| Rochester Electronics | SN74LV393ADGVR | 699 | 2.70 | 2.70 | 2.56 | 2.49 | 2.49 | 2020-03-19T08:51:32Z |
| Texas Instruments | SN74LV393ADGVR | 6,000 | 4.98 | 4.98 | 4.27 | 1.99 | 1.99 | 2020-03-19T02:03:17Z |
| Mouser | 595-SN74LV393ADGVR | 1,851 | 6.61 | 5.64 | 4.33 | 3.02 | 2.58 | 2020-03-19T14:31:19Z |
| Verical | SN74LV393ADGVR | 6,000 | - | - | - | - | 2.66 | 2020-03-19T17:50:32Z |
| Avnet | SN74LV393ADGVR | - | - | - | - | - | 2.87 | 2020-03-19T01:27:00Z |
| Avnet Europe | SN74LV393ADGVR | - | - | - | - | - | 4.21 | 2020-03-19T07:46:27Z |
| NetroFlash | SN74LV393ADGVR | 4,832 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| LTL Group | 5429071 | 624 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Classic Components | SN74LV393ADGVR | 3,080 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| North Star Micro | SN74LV393ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV393ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74LV393ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393ADGVR due to regional differences or acquisition. SN74LV393ADGVR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393ADGVR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393ADGVR Texas Instruments Counter ICs Dual 4-Bit Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393ADGVR Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV393ADGVR – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TVSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV393ADGVR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV393ADGVR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV393ADGVR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ... - ECIA
- Texas Instruments SN74LV393ADGVR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV393ADGVR - Infinite-Electronics.hk
- Nambari ya Sehemu: SN74LV393ADGVR. Mtengenezaji / Brand: Luminary Micro / Texas Instruments. Maelezo ya bidhaa. IC DUAL 4-BIT BIN CNTRS ...
- SN74LV393ADGVR - Infinity-Electronic.hk
- Tau Wae: SN74LV393ADGVR. Kaihanga / Waitohu: N/A. Whakaahuatanga hua. IC DUAL 4-BIT BIN CNTRS 14TVSOP. Ngā Rauemi: RoHs Tūnga.
- SN74LV393A - Electronic Specifier
- SN74LV393ADGVR. 5700. $0.70. Buy. Mouser Electronics. SN74LV393ADGVR. $0.91. Buy. Digi-Key. SN74LV393ADGVR. 2563. $0.95. Buy. AVNET Express.
- Texas Instruments SN74LV393 Series Datasheets ... - ChipDocs
- SN74LV393ADGVR, DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, Datasheet*). SN74LV393ADR, DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, Datasheet*). SN74LV393ANSR ...
- Texas Instruments SN54LV393 Series Datasheets ... - ChipDocs
- SN74LV393ADGVR, DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, Datasheet*). SN74LV393ADR, DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, Datasheet*). SN74LV393ANSR ...