- Mfr. #:
- SN74LV393ANSR
- Description:
- Counter ICs Dual 4-Bit Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-14 |
| Series: | SN74LV393A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.007348 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for SN74LV393ANSR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74LV393ANSR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393ANSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14192-1-ND | 4,527 | 1.44 | 1.29 | 1.00 | 0.654 | 0.654 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Digi-Key | 296-14192-6-ND | 4,527 | 1.49 | 1.32 | 1.03 | 0.673 | 0.673 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Digi-Key | 296-14192-2-ND | - | - | - | - | - | 0.558 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Texas Instruments | SN74LV393ANSR | 6,266 | 1.08 | 1.08 | 0.920 | 0.439 | 0.439 | 2020-03-14T02:03:12Z |
| Mouser | 595-SN74LV393ANSR | 1,990 | 1.43 | 1.22 | 0.937 | 0.654 | 0.558 | 2019-12-15T13:50:14Z |
| Verical | SN74LV393ANSR | 4,000 | - | - | - | - | 0.565 | 2020-03-13T17:48:52Z |
| Avnet | SN74LV393ANSR | - | - | - | - | - | 0.598 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| NetroFlash | SN74LV393ANSR | 1,397 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| Sourceability | SN74LV393ANSR | 1,548 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 5429073 | 116 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Quest | SN74LV393ANSR | 1,238 | - | 0.736 | 0.552 | 0.368 | 0.368 | 2020-03-13T10:16:55Z |
| Classic Components | SN74LV393ANSR | 1,192 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| GreenTree Electronics | SN74LV393ANSR | 1,548 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Dana Microsystems | SN74LV393ANSR | 8,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Nexxon | SN74LV393ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | SN74LV393ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LV393ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV393ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393ANSR due to regional differences or acquisition. SN74LV393ANSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393ANSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV393ANSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN54LV393A, SN74LV393A datasheet (Rev. D) - Texas ...
- SN74LV393ANSR. 74LV393A. −40°C to 85°C. SSOP − DB. Reel of 2000. SN74LV393ADBR. LV393A. −40°C to 85°C. Tube of 90. SN74LV393APW.
- SN74LV393ANSR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393ANSR Texas Instruments Counter ICs Dual 4-Bit Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393ANSR Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV393ANSR – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-SOP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LV393ANSR Texas Instruments | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV393ANSR – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV393ANSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV393ANSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV393ANSR from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-14192-1-ND, 0, $0.00, Buy. Texas Instruments, SN74LV393ANSR, 14265, $0.76, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- SN74LV393ANSR, SN74LV393ATPWRQ1 ...
- description/ordering information. The SN74LV393A contains eight flip-flops and additional gating to implement two individual 4-bit counters in a single package.
- SN74LV393ANSR Texas Instruments | Mouser Deutschland
- SN74LV393ANSR Texas Instruments Zähler-ICs Dual 4-Bit Binary Datenblatt, Bestand und Preis.