- Mfr. #:
- SN74LV393APWR
- Description:
- Counter ICs Dual 4-Bit Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Series: | SN74LV393A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for SN74LV393APWR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74LV393APWR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393APWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-11643-1-ND | 2,414 | 5.89 | 5.15 | 3.95 | 2.50 | 2.50 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Digi-Key | 296-11643-6-ND | 2,414 | 5.89 | 5.15 | 3.95 | 2.50 | 2.50 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Digi-Key | 296-11643-2-ND | 2,000 | - | - | - | - | 2.03 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Texas Instruments | SN74LV393APWR | 52,922 | 3.83 | 3.83 | 3.26 | 1.56 | 1.56 | 2020-03-28T02:03:17Z |
| Mouser | 595-SN74LV393APWR | 3,651 | 5.82 | 4.84 | 3.12 | 2.50 | 2.11 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| Verical | SN74LV393APWR | 32,000 | - | - | - | - | 2.10 | 2020-03-27T17:52:54Z |
| Verical | SN74LV393APWR | 10,000 | - | - | - | - | 2.23 | 2020-03-27T17:52:54Z |
| Arrow Electronics | SN74LV393APWR | 32,000 | - | - | - | - | 2.10 | 2020-03-27T16:47:40Z |
| Avnet | SN74LV393APWR | - | - | - | - | - | 2.23 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Avnet Europe | SN74LV393APWR | - | - | - | - | - | 3.57 | 2020-03-28T07:53:35Z |
| Chip One Stop Japan | C1S746203052544 | 13 | 4.10 | 3.25 | 3.25 | 3.25 | 3.25 | 2020-03-27T12:31:19Z |
| Semi Source | SN74LV393APWR | 921 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T19:18:14Z |
| Sourceability | SN74LV393APWR | 1,821 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 5429075 | 62,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T08:06:06Z |
| Quest | SN74LV393APWR | 1,600 | 10.64 | 8.52 | 3.19 | 2.77 | 2.77 | 2020-03-27T10:13:18Z |
| Bison Technologies | SN74LV393APWR-64846-TEXAS INSTRUMENTS | 1,670 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | SN74LV393APWR-274212-TI | 1,670 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | SN74LV393APWR-67148-TEXAS INSTRUMENTS | 319 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | SN74LV393APWR-257758-TEXAS INSTRUMENTS | 207 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| GreenTree Electronics | SN74LV393APWR | 4,625 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| RS Components | 6628519P | - | - | - | - | - | - | 2020-03-26T22:49:54Z |
| Classic Components | SN74LV393APWR | 1,385 | - | - | - | - | - | 2020-03-26T22:50:26Z |
| North Star Micro | SN74LV393APWR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV393APWR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393APWR due to regional differences or acquisition. SN74LV393APWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393APWR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393APWR Texas Instruments Counter ICs Dual 4-Bit Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393APWR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV393APWR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN54LV393A, SN74LV393A datasheet (Rev. D) - Texas ...
- SN74LV393APWR. LV393A. TSSOP − PW. Reel of 250. SN74LV393APWT. LV393A. TVSOP − DGV. Reel of 2000. SN74LV393ADGVR. LV393A. CDIP − J.
- SN74LV393APWR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV393APWR – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LV393APWR by Texas Instruments | Counter Shift ...
- Texas Instruments SN74LV393APWR Counter Shift Registers. Counter/Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin TSSOP T/R ...
- SN74LV393APWR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV393APWR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV393APWR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, SN74LV393APWR datasheet, SN74LV393APWR circuit, SN74LV393APWR data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...
- SN74LV393APWR - Electronic Specifier
- Counter/Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin TSSOP T/R. Products Folder Datasheet. SN74LV393APWR Inventory. by: Texas Instruments. Distributor. SKU.
- SN74LV393APWR footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the SN74LV393APWR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium ...