- Mfr. #:
- SN74LV393ATPWREP
- Description:
- Counter ICs Mil Enhance Dual 4B Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Part # Aliases: | V62/04695-01XE |
| Counting Sequence: | Up |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Series: | SN74LV393A-EP |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74LV393ATPWREP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74LV393ATPWREP Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393ATPWREP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-22313-1-ND | 3,033 | 21.02 | 18.86 | 15.45 | 11.09 | 11.09 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | 296-22313-6-ND | 3,033 | 21.02 | 18.86 | 15.45 | 11.09 | 11.09 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | 296-22313-2-ND | - | - | - | - | - | 9.85 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Avnet | SN74LV393ATPWREP | 2,000 | - | - | - | - | 6.32 | 2020-01-30T06:26:56Z |
| Rochester Electronics | SN74LV393ATPWREP | 1,368 | 7.42 | 7.42 | 6.66 | 6.03 | 6.03 | 2020-01-28T09:50:43Z |
| Verical | SN74LV393ATPWREP | 10,000 | - | - | - | - | 10.29 | 2020-01-29T17:53:26Z |
| Verical | SN74LV393ATPWREP | 2,677 | - | 17.71 | 14.54 | 10.41 | 10.41 | 2020-01-29T17:53:26Z |
| Arrow Electronics | SN74LV393ATPWREP | 2,677 | 19.65 | 17.71 | 14.54 | 10.41 | 10.41 | 2020-01-29T15:55:18Z |
| Texas Instruments | SN74LV393ATPWREP | 7,173 | 20.67 | 18.52 | 14.98 | 8.74 | 8.74 | 2020-01-30T02:04:09Z |
| Avnet Europe | SN74LV393ATPWREP | - | - | - | - | - | 12.92 | 2020-01-30T08:18:30Z |
| LTL Group | 5429079 | 112 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Dana Microsystems | SN74LV393ATPWREP | 600 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| North Star Micro | SN74LV393ATPWREP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV393ATPWREP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393ATPWREP due to regional differences or acquisition. SN74LV393ATPWREP may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393ATPWREP | Buy TI parts | TI.com
- Buy the SN74LV393ATPWREP from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV393ATPWREP Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV393ATPWREP – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV393ATPWREP Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV393ATPWREP – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV393ATPWREP Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393ATPWREP Texas Instruments Counter ICs Mil Enhance Dual 4B Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393ATPWREP by Texas Instruments | Counter Shift ...
- Buy SN74LV393ATPWREP with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- SN74LV393ATPWREP datasheet - Specifications: Logic Type ...
- SN74LV393ATPWREP Specifications: Logic Type: Binary Counter ; Trigger Type: Negative Edge ; Voltage - Supply: 2 V ~ 5.5 V ; Number of Bits per Element: 4 ...
- SN74LV393ATPWREP - Electronic Specifier
- Counter/Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin TSSOP T/R. Products Folder Datasheet. SN74LV393ATPWREP Inventory. by: Texas Instruments. Distributor. SKU.
- SN74LV393ATPWREP from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-22313-1-ND, 0, $0.00, Buy. Texas Instruments, SN74LV393ATPWREP, 7173, $2.48, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- SN74LV393ATPWREP - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV393ATPWREP Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV393ATPWREP footprint & symbol by Texas ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LV393ATPWREP by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...