- Mfr. #:
- SN74LV393ATPWRQ1
- Description:
- Counter ICs Auto Cat Dual 4 Bit Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Series: | SN74LV393A-Q1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.002004 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74LV393ATPWRQ1 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74LV393ATPWRQ1 Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393ATPWRQ1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-48958-1-ND | 1,804 | 7.42 | 6.63 | 5.17 | 3.37 | 3.37 | 2020-03-06T13:55:45Z |
| Digi-Key | 296-48958-6-ND | 1,804 | 7.42 | 6.63 | 5.17 | 3.37 | 3.37 | 2020-03-06T13:55:45Z |
| Digi-Key | 296-48958-2-ND | - | - | - | - | - | 2.79 | 2020-03-06T13:55:45Z |
| Rochester Electronics | SN74LV393ATPWRQ1 | 20,898 | 2.91 | 2.91 | 2.84 | 2.70 | 2.70 | 2020-03-07T10:01:09Z |
| Texas Instruments | SN74LV393ATPWRQ1 | 2,912 | 5.41 | 5.41 | 4.64 | 2.22 | 2.22 | 2020-03-07T02:04:08Z |
| Mouser | 595-SN74LV393ATPWRQ1 | 454 | 7.14 | 6.10 | 4.70 | 3.28 | 2.90 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Verical | SN74LV393ATPWRQ1 | 1,890 | - | - | 6.65 | 6.65 | 6.65 | 2020-03-06T17:53:22Z |
| Arrow Electronics | SN74LV393ATPWRQ1 | 1,890 | 3.11 | 3.04 | 2.97 | 2.76 | 2.76 | 2020-03-06T18:56:49Z |
| Avnet | SN74LV393ATPWRQ1 | - | - | - | - | - | 3.11 | 2020-03-07T03:02:58Z |
| Avnet Europe | SN74LV393ATPWRQ1 | - | - | - | - | - | 4.83 | 2020-03-07T08:38:47Z |
| LTL Group | 5429081 | 136 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T07:59:49Z |
| Quest | SN74LV393ATPWRQ1 | 1,973 | 8.32 | 6.24 | 2.91 | 2.60 | 2.60 | 2020-03-07T11:22:51Z |
| Classic Components | SN74LV393ATPWRQ1 | 3,080 | - | - | - | - | - | 2020-03-07T00:33:00Z |
| North Star Micro | SN74LV393ATPWRQ1 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV393ATPWRQ1 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN74LV393ATPWRQ1 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393ATPWRQ1 due to regional differences or acquisition. SN74LV393ATPWRQ1 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393ATPWRQ1 | Buy TI parts | TI.com
- Buy the SN74LV393ATPWRQ1 from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- Dual 4-Bit Binary Counter datasheet (Rev. C) - Texas ...
- Oct 16, 2020 — SN74LV393ATPWRQ1. LV393AT. † For the most current package and ordering information, see the Package Option Addendum at the end.
- SN74LV393ATPWRQ1 Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393ATPWRQ1 Texas Instruments Counter ICs Auto Cat Dual 4 Bit Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393ATPWRQ1 Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV393ATPWRQ1 – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV393ANSR, SN74LV393ATPWRQ1 ...
- SN74LV393ATPWRQ1. LV393AT. ‡Package drawings, standard packing quantities, thermal data, symbolization, and PCB design guidelines are available at ...
- SN74LV393A-Q1 from Texas Instruments
- Texas Instruments, SN74LV393ATPWRQ1, 2912, $0.78, Buy. Mouser Electronics, 595-74LV393ATPWRG4Q1, 2000, $1.04, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- SN74LV393ATPWRQ1 Texas Instruments - Counters ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV393ATPWRQ1 by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for ...
- Utsource is distributor of SN74LV393ATPWRQ1, buy ...
- Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TSSOP. Estado de existencia:207862. Mínimo:1. Vendedor: Utsource. Pide Su Cotización.
- SN74LV393ATPWRQ1 Search Results | Avnet Americas
- Search for SN74LV393ATPWRQ1 products in Avnet Americas. Look for price, inventory, datasheets and buy online with same-day shipping.
- SN74LV393ATPWRQ1,SmdCode:LV393AT,Package:TSSOP ...
- Part No.: SN74LV393ATPWRQ1. SmdCode: LV393AT. Manufacturer: Package: TSSOP-14. Pin: 14. Memo: SN74LV393ATPWRQ1. BOM: Add to BOM ...