- Mfr. #:
- SN74LV4040ADR
- Description:
- Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74LV4040A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote SN74LV4040ADR at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN74LV4040ADR In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN74LV4040ADR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV4040ADR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-23267-1-ND | 2,821 | 9.68 | 8.63 | 6.73 | 4.39 | 4.39 | 2020-04-08T13:01:17Z |
| Digi-Key | 296-23267-6-ND | 2,821 | 9.68 | 8.63 | 6.73 | 4.39 | 4.39 | 2020-04-08T13:01:17Z |
| Digi-Key | 296-23267-2-ND | 2,500 | - | - | - | - | 3.89 | 2020-04-08T13:01:17Z |
| Rochester Electronics | SN74LV4040ADR | 5,649 | 3.96 | 3.96 | 3.74 | 3.60 | 3.60 | 2020-04-08T08:50:57Z |
| Texas Instruments | SN74LV4040ADR | 6,258 | 7.21 | 7.21 | 5.58 | 2.90 | 2.90 | 2020-04-08T02:03:18Z |
| Mouser | 595-SN74LV4040ADR | 2,707 | 9.61 | 8.20 | 6.30 | 4.39 | 3.74 | 2020-04-07T17:06:32Z |
| Verical | SN74LV4040ADR | 10,000 | - | - | - | - | 3.94 | 2020-04-05T17:59:37Z |
| Avnet | SN74LV4040ADR | - | - | - | - | - | 4.17 | 2020-04-08T00:51:52Z |
| Avnet Europe | SN74LV4040ADR | - | - | - | - | - | 6.41 | 2020-04-08T08:01:51Z |
| LTL Group | 5429086 | 135 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T04:55:06Z |
| Abacus Technologies | SN74LV4040ADR | 10,164 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
| Nexxon | SN74LV4040ADR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74LV4040ADR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV4040ADR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74LV4040ADR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV4040ADR due to regional differences or acquisition. SN74LV4040ADR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV4040ADR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV4040ADR – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LV4040ADR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV4040ADR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN54LV4040A, SN74LV4040A datasheet (Rev. I) - Texas ...
- SN74LV4040AD. LV4040A. SOIC − D. Reel of 2500. SN74LV4040ADR. LV4040A. −40°C to 85°C. SOP − NS. Reel of 2000. SN74LV4040ANSR. 74LV4040A.
- SN74LV4040ADR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV4040ADR Texas Instruments Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV4040ADR Datasheet & Equivalents - Texas ...
- SN74LV4040ADR from Texas Instruments High-Performance Analog. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.
- SN74LV4040ADR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV4040ADR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV4040ADR footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the SN74LV4040ADR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...
- SN74LV4040ADR datasheet - ti SN74LV4040A, 12-Bit ...
- SN74LV4040ADR ti SN74LV4040A, 12-Bit Asynchronous Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC = 25°C ...
- SN74LV4040ADR IC 12BIT ASYNC BIN COUNT 16-SOIC ...
- SN74LV4040ADR IC 12BIT ASYNC BIN COUNT 16-SOIC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...