- Mfr. #:
- SN74LV4040AN
- Description:
- Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LV4040A |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SN74LV4040AN Price & Stock
Texas Instruments SN74LV4040AN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-34056-5-ND | 544 | 11.66 | 10.45 | 8.15 | 5.32 | 4.71 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Rochester Electronics | SN74LV4040AN | 41,341 | 5.83 | 5.83 | 5.21 | 4.74 | 4.74 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Texas Instruments | SN74LV4040AN | 998 | 10.57 | 9.48 | 7.46 | 4.04 | 4.04 | 2020-01-21T02:03:24Z |
| Mouser | 595-SN74LV4040AN | 415 | 11.66 | 9.95 | 7.63 | 5.32 | 4.72 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Avnet | SN74LV4040AN | - | - | - | - | 5.03 | 4.57 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Avnet Europe | SN74LV4040AN | - | - | - | 7.73 | 6.27 | 6.27 | 2020-01-20T08:23:20Z |
| LTL Group | 5429089 | 230 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| RS Components | 8095677 | - | - | - | 10.14 | 9.94 | 9.55 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 8095677P | - | - | - | 10.14 | 9.94 | 9.55 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| Abacus Technologies | SN74LV4040AN | 10,164 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | SN74LV4040AN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | SN74LV4040AN | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | SN74LV4040AN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SN74LV4040AN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV4040AN due to regional differences or acquisition. SN74LV4040AN may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN54LV4040A, SN74LV4040A datasheet (Rev. I) - Texas ...
- SN74LV4040AN. SN74LV4040AN. QFN − RGY. Reel of 1000. SN74LV4040ARGYR. LW040A. SOIC − D. Tube of 40. SN74LV4040AD. LV4040A. SOIC − D.
- SN74LV4040AN | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV4040AN from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV4040AN Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV4040AN – Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV4040AN Texas Instruments | Mouser
- SN74LV4040AN Texas Instruments Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV4040AN: Amazon.com: Industrial & Scientific
- Brand Name, Texas Instruments. Item Weight, 0.010 ounces. Model Number, SN74LV4040AN. Part Number, SN74LV4040AN. UNSPSC Code, 32101633 ...
- SN74LV4040AN datasheet - ti SN74LV4040A, 12-Bit ...
- SN74LV4040AN ti SN74LV4040A, 12-Bit Asynchronous Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC = 25°C ...
- SN74LV4040AN by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV4040AN in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74LV4040AN - Au Ling International Limited
- SN74LV4040AN. Manuufacturer: Texas Instruments; Part Number: SN74LV4040AN; History Price: $0.00; Availability: 423 ...
- SN74LV4040AN - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LV4040AN Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...