- Mfr. #:
- SN74LV8154MPWREP
- Description:
- Counter ICs Mil Enhance Dual 16B Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Part # Aliases: | V62/06662-01XE |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-20 |
| Series: | SN74LV8154-EP |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 16 bit |
| Unit Weight: | 0.002716 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74LV8154MPWREP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74LV8154MPWREP Price & Stock
Texas Instruments SN74LV8154MPWREP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-22578-1-ND | 677 | 24.25 | 21.79 | 17.86 | 12.82 | 12.82 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | 296-22578-6-ND | 677 | 24.25 | 21.79 | 17.86 | 12.82 | 12.82 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | 296-22578-2-ND | - | - | - | - | - | 11.38 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Rochester Electronics | SN74LV8154MPWREP | 932 | 18.89 | 18.89 | 16.87 | 15.39 | 15.39 | 2020-01-25T09:58:57Z |
| Texas Instruments | SN74LV8154MPWREP | 6,000 | 21.45 | 19.28 | 15.78 | 10.10 | 10.10 | 2020-01-26T02:03:22Z |
| Mouser | 595-SN74LV8154MPWREP | 1,830 | 23.55 | 21.14 | 17.33 | 12.44 | 12.44 | 2020-01-25T00:05:22Z |
| Verical | SN74LV8154MPWREP | 6,000 | - | - | - | - | 11.70 | 2020-01-25T17:51:09Z |
| Verical | SN74LV8154MPWREP | 406 | - | 20.46 | 17.02 | 15.86 | 15.86 | 2020-01-25T17:51:09Z |
| Arrow Electronics | SN74LV8154MPWREP | 406 | 22.59 | 20.46 | 17.02 | 15.86 | 15.86 | 2020-01-25T15:56:28Z |
| Avnet | SN74LV8154MPWREP | - | - | - | - | - | 16.09 | 2020-01-25T02:16:23Z |
| Avnet Europe | SN74LV8154MPWREP | - | - | - | - | - | 14.82 | 2020-01-25T08:20:07Z |
| LTL Group | 5429354 | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Dana Microsystems | SN74LV8154MPWREP | 811 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| North Star Micro | SN74LV8154MPWREP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV8154MPWREP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV8154MPWREP due to regional differences or acquisition. SN74LV8154MPWREP may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV8154MPWREP Texas Instruments - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV8154MPWREP – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 20-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV8154MPWREP Texas Instruments - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV8154MPWREP – Counter IC Binary Counter 2 Element 16 Bit Positive Edge 20-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV8154MPWREP | Buy TI parts | TI.com
- Buy the SN74LV8154MPWREP from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV8154MPWREP Texas Instruments | Mouser
- SN74LV8154MPWREP Texas Instruments Counter ICs Mil Enhance Dual 16B Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV8154MPWREP - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV8154MPWREP Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- Texas Instruments 16BIT Dual Counter ... - Amazon.com
- Texas Instruments 16BIT Dual Counter SN74LV8154MPWREP Lot of 5: Amazon.com: Industrial & Scientific.
- SN74LV8154MPWREP footprint & symbol by Texas ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the SN74LV8154MPWREP by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, ...
- SN74LV8154-EP from Texas Instruments
- Digi-Key, 296-22578-1-ND, 3319, $4.09, Buy. Texas Instruments, SN74LV8154MPWREP, 6000, $2.31, Buy. Mouser Electronics, 595-V62/06662-01XE, 0, $1.99 ...
- SN74LV8154MPWREP - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74LV8154MPWREP with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- SN74LV8154MPWREP IC 16BIT BIN COUNTR DUAL ...
- SN74LV8154MPWREP IC 16BIT BIN COUNTR DUAL 20TSSOP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...