- Mfr. #:
- 0213.200MXBP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 200mA Fuse
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 213 |
| Current-Rating | 200mA |
| Length | 20 mm |
| MeltingI2t | 0.225 |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
parts# 0213.200MXBP is available at OMO Electronic, see description of 0213.200MXBP as below .
use the request quote form to request 0213.200MXBP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0213.200MXBP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0213.200MXBP Price & Stock
Littelfuse 0213.200MXBP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0213.200MXBP-ND | - | - | - | - | 4.83 | 4.83 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| Mouser | 576-0213.200MXBP | - | 10.25 | 7.93 | 6.66 | 4.82 | 4.82 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Newark | 91T1710 | - | - | - | - | 5.66 | 5.27 | 2019-12-12T03:47:55Z |
| North Star Micro | 0213.200MXBP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0213.200MXBP due to regional differences or acquisition. 0213.200MXBP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED