- Mfr. #:
- 0215004.MRET5P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 4A PGT T5 T HBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Current-Rating | 4A |
| MeltingI2t | 46.96 |
| Voltage-Rating-AC | 250V |
| Series | 215 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
Part No. 0215004.MRET5P is now available at OMO. Request a quote of 0215004.MRET5P please use the request quote or email us a RFQ.
0215004.MRET5P Price & Stock
Littelfuse 0215004.MRET5P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Classic Components | 0215004.MRET5P | 3,893 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
| Abacus Technologies | 0215004.MRET5P | 10,271 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0215004.MRET5P | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0215004.MRET5P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0215004.MRET5P due to regional differences or acquisition. 0215004.MRET5P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED