- Mfr. #:
- 0215008.MXBP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 8A C/Code T HBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Fuse-Type | Time Delay / Slow Blow |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Current-Rating | 8 A |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 215 |
| Length | 20 mm |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0215008.MXBP, use the request quote form to request 0215008.MXBP pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0215008.MXBP Price & Stock
Littelfuse 0215008.MXBP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0215008.MXBP-ND | - | - | - | - | 6.78 | 6.78 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Newark | 91T1815 | - | - | - | - | 7.93 | 7.23 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| C Plus Electronics | 0215008.MXBP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0215008.MXBP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0215008.MXBP due to regional differences or acquisition. 0215008.MXBP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED