- Mfr. #:
- 0215008.MXF13P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 8A PT TD HBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Current-Rating | 8A |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 215 |
| MeltingI2t | 209.88 |
| Length | 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0215008.MXF13P is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0215008.MXF13P,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0215008.MXF13P Price & Stock
Littelfuse 0215008.MXF13P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0215008.MXF13P-ND | - | - | - | - | 9.16 | 9.16 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| Newark | 91T1818 | - | - | - | - | 10.73 | 9.75 | 2019-12-21T15:43:42Z |
| North Star Micro | 0215008.MXF13P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0215008.MXF13P due to regional differences or acquisition. 0215008.MXF13P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED