- Mfr. #:
- 021506.3MRET5P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 6.3A PGT T5 T HBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Current-Rating | 6.3A |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 215 |
| MeltingI2t | 128.75 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
021506.3MRET5P is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
021506.3MRET5P Price & Stock
Littelfuse 021506.3MRET5P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 021506.3MRET5P-ND | - | - | - | - | 9.11 | 9.11 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| Newark | 91T1857 | - | - | - | - | 11.36 | 9.27 | 2020-01-04T03:52:14Z |
| North Star Micro | 021506.3MRET5P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 021506.3MRET5P due to regional differences or acquisition. 021506.3MRET5P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED