- Mfr. #:
- 021506.3MXF18P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 6.3A PGT Radial T HBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Response-Time | Slow |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk |
| Current-Rating | 6.3A |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Voltage-Rating-AC | 250V |
| Series | 215 |
| MeltingI2t | 128.75 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
parts# 021506.3MXF18P is available at OMO Electronic, see description of 021506.3MXF18P as below .
use the request quote form to request 021506.3MXF18P price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 021506.3MXF18P depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
021506.3MXF18P Price & Stock
Littelfuse 021506.3MXF18P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 021506.3MXF18P-ND | - | - | - | - | 9.04 | 9.04 | 2020-01-10T13:55:52Z |
| Newark | 91T1861 | - | - | - | - | 10.59 | 9.62 | 2020-01-11T03:41:16Z |
| Nexxon | 021506.3MXF18P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 021506.3MXF18P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 021506.3MXF18P due to regional differences or acquisition. 021506.3MXF18P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED