- Mfr. #:
- 02151.25MXEP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.25A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Fuse-Type | Time Delay / Slow Blow |
| Type | Specialty Fuses |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 215 |
| Interrupt-Rating | 1.5 kA at 250 VAC |
| Current-Rating | 1.25 A |
| Resistance | 0.081 Ohms |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 02151.25MXEP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
02151.25MXEP Price & Stock
Littelfuse 02151.25MXEP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F11905-ND | 987 | 15.18 | 13.70 | 9.38 | 6.85 | 6.01 | 2020-03-23T13:03:11Z |
| element14 APAC | 1707477 | 76 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Area51-Authorized | 02151.25MXEP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-22T04:31:29Z |
| Mouser | 576-02151.25MXEP | - | 14.40 | 13.69 | 9.36 | 7.66 | 7.66 | 2020-03-23T23:20:40Z |
| C Plus Electronics | 02151.25MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | 02151.25MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | 02151.25MXEP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 02151.25MXEP due to regional differences or acquisition. 02151.25MXEP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED