- Mfr. #:
- 0217.063MXBP
- Description:
- Cartridge Fuses 250 V 0.063A 5x20mm Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Current-Rating | 63mA |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 217 |
| Length | 20 mm |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| MeltingI2t | 0.00056 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0217.063MXBP is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0217.063MXBP,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0217.063MXBP Price & Stock
Littelfuse 0217.063MXBP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0217.063MXBP-ND | - | - | - | - | 27.33 | 27.33 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Newark | 91T1955 | - | 46.57 | 44.58 | 32.85 | 29.35 | 29.35 | 2020-01-14T15:09:14Z |
| North Star Micro | 0217.063MXBP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0217.063MXBP due to regional differences or acquisition. 0217.063MXBP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED