- Mfr. #:
- 0217.630MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses 250 V 0.63A 5x20mm Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Current-Rating | 630mA |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Interrupt-Rating | 35 A at 250 VAC |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 217 |
| Length | 20 mm |
| MeltingI2t | 0.41 |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Resistance | 0.19 Ohms |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0217.630MRET1P at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0217.630MRET1P Price & Stock
Littelfuse 0217.630MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0217.630MRET1P-ND | - | - | - | - | 3.52 | 3.52 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 576-0217.630MRET1P | - | 7.48 | 5.83 | 4.86 | 3.52 | 3.52 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Classic Components | 0217.630MRET1P | 893 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| C Plus Electronics | 0217.630MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0217.630MRET1P due to regional differences or acquisition. 0217.630MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED