- Mfr. #:
- 021801.6MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.6A PT TL PT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 23.35 |
| Length | 22.5 mm |
| Series | 218 |
| Current-Rating | 1.6A |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Request a quote 021801.6MRET1P at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 021801.6MRET1P In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
021801.6MRET1P Price & Stock
Littelfuse 021801.6MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F10759CT-ND | 1,094 | 16.72 | 15.14 | 10.36 | 8.50 | 8.50 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | F10759TR-ND | 1,000 | - | - | - | 6.88 | 6.04 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Mouser | 576-021801.6MRET1P | 1,282 | 14.43 | 13.73 | 9.36 | 7.70 | 7.70 | 2020-01-28T02:24:59Z |
| Newark | 91T2063 | - | - | - | - | 8.60 | 7.01 | 2020-01-28T03:50:36Z |
| North Star Micro | 021801.6MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 021801.6MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 021801.6MRET1P due to regional differences or acquisition. 021801.6MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED