- Mfr. #:
- 0218.032MXBP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 32mA C/Code T LBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Current-Rating | 32mA |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 218 |
| Length | 20 mm |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| MeltingI2t | 0.011 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0218.032MXBP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0218.032MXBP Price & Stock
Littelfuse 0218.032MXBP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0218.032MXBP-ND | - | - | - | - | 27.64 | 27.64 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Newark | 91T2009 | - | - | - | - | 29.69 | 29.69 | 2020-01-28T03:50:36Z |
| North Star Micro | 0218.032MXBP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0218.032MXBP due to regional differences or acquisition. 0218.032MXBP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED