- Mfr. #:
- 0219002.MXAF5P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 2A TL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| MeltingI2t | 92.705 |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Current-Rating | 2A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 219XA |
| Length | 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 150A |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0219002.MXAF5P is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0219002.MXAF5P Price & Stock
Littelfuse 0219002.MXAF5P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0219002.MXAF5P-ND | - | - | - | - | 8.65 | 8.65 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Newark | 91T2104 | - | - | - | - | 10.17 | 9.24 | 2020-02-04T03:24:16Z |
| North Star Micro | 0219002.MXAF5P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0219002.MXAF5P due to regional differences or acquisition. 0219002.MXAF5P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED