- Mfr. #:
- 0219.040MXAP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .040A 5X20 TL EBC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, SEMKO, UL |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Current-Rating | 40mA |
| Resistance | 31.862 Ohms |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 219XA |
| Length | 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 150A |
| Interrupt-Rating | 150 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| MeltingI2t | 0.011 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 50 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
0219.040MXAP Price & Stock
Littelfuse 0219.040MXAP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0219.040MXAP-ND | - | - | - | - | 8.91 | 8.91 | 2020-01-16T20:39:22Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0219.040MXAP due to regional differences or acquisition. 0219.040MXAP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED