- Mfr. #:
- 0224008.DRT2W
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 8A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, METI, UL |
| Current-Rating | 8A |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Series | 224 |
| MeltingI2t | 56 |
| Voltage-Rating-AC | 125V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 10kA |
| Size-Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
parts# 0224008.DRT2W is available at OMO Electronic, see description of 0224008.DRT2W as below .
use the request quote form to request 0224008.DRT2W price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0224008.DRT2W depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0224008.DRT2W Price & Stock
Littelfuse 0224008.DRT2W pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0224008.DRT2W | - | 6.16 | 4.81 | 4.02 | 2.91 | 2.91 | 2019-11-08T22:14:50Z |
| North Star Micro | 0224008.DRT2W | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0224008.DRT2W due to regional differences or acquisition. 0224008.DRT2W may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED