- Mfr. #:
- 0230001.DRT2SP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| MeltingI2t | 5.64 |
| Diameter | 4.7 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 230 |
| Current-Rating | 1A |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0230001.DRT2SP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0230001.DRT2SP Price & Stock
Littelfuse 0230001.DRT2SP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0230001.DRT2SP-ND | - | - | - | - | - | 3.97 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Area51-Authorized | 0230001.DRT2SP | - | - | - | - | - | - | 2020-02-08T05:25:05Z |
| Nexxon | 0230001.DRT2SP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0230001.DRT2SP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0230001.DRT2SP due to regional differences or acquisition. 0230001.DRT2SP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED