- Mfr. #:
- 0230004.MXSP
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 4A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Current-Rating | 4A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 400A |
| Interrupt-Rating | 400 A at 125 VAC |
| Diameter | 4.7 mm |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Series | 230 |
| MeltingI2t | 148 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Resistance | 0.0256 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0230004.MXSP is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0230004.MXSP Price & Stock
Littelfuse 0230004.MXSP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | 0230004.MXSP-LITTELFUSE | 7,000 | - | - | - | 2.29 | 2.23 | 2020-02-27T03:23:49Z |
| Digi-Key | 0230004.MXSP-ND | - | - | - | - | 0.708 | 0.708 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| Mouser | 576-0230004.MXSP | - | 1.51 | 1.17 | 0.976 | 0.707 | 0.707 | 2020-02-26T23:26:38Z |
| North Star Micro | 0230004.MXSP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0230004.MXSP due to regional differences or acquisition. 0230004.MXSP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED