- Mfr. #:
- 0230005.DRT3SP
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 5A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Current-Rating | 5A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 400A |
| Interrupt-Rating | 400 A at 125 VAC |
| Diameter | 4.7 mm |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| MeltingI2t | 267 |
| Series | 230 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Resistance | 0.0185 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
parts# 0230005.DRT3SP is available at OMO Electronic, see description of 0230005.DRT3SP as below .
use the request quote form to request 0230005.DRT3SP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0230005.DRT3SP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0230005.DRT3SP Price & Stock
Littelfuse 0230005.DRT3SP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0230005.DRT3SP-ND | - | - | - | - | - | 3.96 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| North Star Micro | 0230005.DRT3SP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0230005.DRT3SP due to regional differences or acquisition. 0230005.DRT3SP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED