- Mfr. #:
- 023001.5DRT3P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.5A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Diameter | 4.7 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 230 |
| MeltingI2t | 15 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Current-Rating | 1.5A |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Resistance | 0.107 Ohms |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
Part No. 023001.5DRT3P is now available at OMO. Request a quote of 023001.5DRT3P please use the request quote or email us a RFQ.
023001.5DRT3P Price & Stock
Littelfuse 023001.5DRT3P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 023001.5DRT3P-ND | - | - | - | - | - | 0.702 | 2020-03-12T13:04:29Z |
| Area51-Authorized | 023001.5DRT3P | - | - | - | - | - | - | 2020-03-12T04:23:26Z |
| Nexxon | 023001.5DRT3P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 023001.5DRT3P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 023001.5DRT3P due to regional differences or acquisition. 023001.5DRT3P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED