- Mfr. #:
- 023002.5MXSP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 2.5A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Indicator-Style | Discoloration |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| MeltingI2t | 50 |
| Diameter | 4.7 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 230 |
| Current-Rating | 2.5A |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Resistance | 0.0498 Ohms |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
Part No. 023002.5MXSP is now available at OMO. Request a quote of 023002.5MXSP please use the request quote or email us a RFQ.
023002.5MXSP Price & Stock
Littelfuse 023002.5MXSP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 023002.5MXSP-ND | - | - | - | - | 0.703 | 0.703 | 2020-03-05T13:57:18Z |
| Mouser | 576-023002.5MXSP | - | 1.50 | 1.16 | 0.970 | 0.702 | 0.702 | 2020-03-04T23:40:23Z |
| North Star Micro | 023002.5MXSP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 023002.5MXSP due to regional differences or acquisition. 023002.5MXSP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED