- Mfr. #:
- 02301.25DRT3P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.25A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Diameter | 4.7 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 230 |
| MeltingI2t | 9.8 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Current-Rating | 1.25A |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Resistance | 0.145 Ohms |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 02301.25DRT3P is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 02301.25DRT3P,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
02301.25DRT3P Price & Stock
Littelfuse 02301.25DRT3P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 02301.25DRT3P-ND | - | - | - | - | - | 3.45 | 2020-03-06T13:55:45Z |
| Area51-Authorized | 02301.25DRT3P | - | - | - | - | - | - | 2020-03-06T20:49:08Z |
| North Star Micro | 02301.25DRT3P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 02301.25DRT3P due to regional differences or acquisition. 02301.25DRT3P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED