- Mfr. #:
- 0232001.MXF15P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1A PGT Radial METI Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Response-Time | Medium |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, KC, PSE |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Series | 232 |
| Length | 20 mm |
| Current-Rating | 1A |
| Voltage-Rating-AC | 125 V 250 V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| MeltingI2t | 1.373 |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0232001.MXF15P is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0232001.MXF15P Price & Stock
Littelfuse 0232001.MXF15P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0232001.MXF15P-ND | - | - | - | - | 7.70 | 7.70 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Newark | 91T2150 | - | - | - | - | 9.04 | 8.18 | 2020-02-25T03:56:57Z |
| North Star Micro | 0232001.MXF15P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0232001.MXF15P due to regional differences or acquisition. 0232001.MXF15P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED