- Mfr. #:
- 02333.15MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses 125V 3.15A MM UL LBC MA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Medium |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Current-Rating | 3.15A |
| Series | 233 |
| MeltingI2t | 29.795 |
| Length | 22.5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 10kA |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
02333.15MRET1P is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
02333.15MRET1P Price & Stock
Littelfuse 02333.15MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 02333.15MRET1P-ND | - | - | - | - | 1.06 | 1.06 | 2020-03-17T13:02:28Z |
| Newark | 91T2217 | - | - | - | - | 1.33 | 1.09 | 2020-03-18T02:35:54Z |
| Ameya360 | 02333.15MRET1P | - | - | - | - | 1.11 | 1.11 | 2020-03-11T06:41:49Z |
| North Star Micro | 02333.15MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 02333.15MRET1P due to regional differences or acquisition. 02333.15MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED