- Mfr. #:
- 0239.500MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .500A LBC Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Fuse-Type | Time Delay / Slow Blow |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Packaging | Reel |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Current-Rating | 500 mA |
| Diameter | 5.8 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 239 |
| Length | 22.5 mm |
| Unit-Weight | 0.052911 oz |
More Information
parts# 0239.500MRET1P is available at OMO Electronic, see description of 0239.500MRET1P as below .
use the request quote form to request 0239.500MRET1P price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0239.500MRET1P depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0239.500MRET1P Price & Stock
Littelfuse 0239.500MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0239.500MRET1P-ND | - | - | - | - | 6.12 | 6.12 | 2020-04-30T13:02:54Z |
| Newark | 91T2248 | - | - | - | - | 7.63 | 6.23 | 2020-05-01T03:15:23Z |
| North Star Micro | 0239.500MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0239.500MRET1P due to regional differences or acquisition. 0239.500MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED