- Mfr. #:
- 0285002.MXRP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V RHODIUM PLATED 2A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Approvals | PSE |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Current-Rating | 2A |
| Series | 285 |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 20 mm |
| MeltingI2t | 10.8 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
0285002.MXRP Price & Stock
Littelfuse 0285002.MXRP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0285002.MXRP-ND | - | - | - | - | 22.98 | 22.98 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| North Star Micro | 0285002.MXRP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0285002.MXRP due to regional differences or acquisition. 0285002.MXRP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED