- Mfr. #:
- 0285015.MXRP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V RHODIUM PLATED 15A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Approvals | PSE |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 500A |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Series | 285 |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 20 mm |
| Current-Rating | 15A |
| MeltingI2t | 1305 |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0285015.MXRP, use the request quote form to request 0285015.MXRP pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0285015.MXRP Price & Stock
Littelfuse 0285015.MXRP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0285015.MXRP-ND | - | - | - | - | 29.01 | 29.01 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Nexxon | 0285015.MXRP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0285015.MXRP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0285015.MXRP due to regional differences or acquisition. 0285015.MXRP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED