- Mfr. #:
- 0285.125MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 5X20 .125A GOLD PLATED
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Package-Case | 5mm x 20mm |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Series | 285 |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 20 mm |
| Current-Rating | 125mA |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1.5kA |
| Size-Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| MeltingI2t | 0.028 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Approvals | - |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0285.125MXP is available at OMO Electronic.We can offer 0285.125MXP for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0285.125MXP Price & Stock
Littelfuse 0285.125MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0285.125MXP-ND | - | - | - | - | 28.34 | 28.34 | 2020-03-31T22:02:59Z |
| North Star Micro | 0285.125MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0285.125MXP due to regional differences or acquisition. 0285.125MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED