- Mfr. #:
- 0287002.PXCN
- Description:
- Automotive Fuses ATOF 32V 2A Low-Current Nylon
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Approvals | UL |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder |
| Mounting-Type | Holder |
| Color | Gray |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, ATO/ATC |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Series | ATOR |
| Type | ATOF Blade Fuse |
| Fuse-Size-Group | ATOF |
| Tradename | ATOF |
| Width | 5.1 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Current-Rating | 2A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 19.1 mm |
| Height | 18.8 mm |
| MeltingI2t | 1.4 |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.752" L x 0.201" W x 0.484" H (19.10mm x 5.10mm x 12.30mm) |
| Resistance | 0.0535 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 105 C |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. 0287002.PXCN, use the request quote form to request 0287002.PXCN pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
0287002.PXCN Price & Stock
Littelfuse 0287002.PXCN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4192-ND | 6,574 | 2.17 | 2.02 | 1.68 | 1.18 | 0.932 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Waytek | 47002 | 12,056 | 0.785 | 0.785 | 0.785 | 0.583 | 0.544 | 2020-01-17T16:49:04Z |
| RS Components | 7874126P | 11,170 | - | - | 1.84 | 1.74 | 1.74 | 2020-01-19T13:39:13Z |
| RS Components | 7874126 | 4,970 | - | 1.94 | 1.84 | 1.74 | 1.74 | 2020-01-19T13:39:13Z |
| Mouser | 576-0287002.PXCN | 5,217 | 2.10 | 1.79 | 1.48 | 1.17 | 0.924 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| element14 APAC | 2137123 | 7,772 | 2.40 | 2.05 | 1.69 | 1.35 | 1.06 | 2020-01-18T02:17:43Z |
| Chip One Stop Japan | C1S425200727106 | 1,946 | - | - | 0.713 | 0.713 | 0.713 | 2020-01-19T11:21:09Z |
| Verical | 0287002.PXCN | 1,946 | - | - | - | 0.792 | 0.792 | 2020-01-13T11:07:07Z |
| Verical | 0287002.PXCN | 24,431 | - | - | - | 1.02 | 0.816 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Voyager Components | 0287002.PXCN-LITTELFUSE | 64,000 | - | - | - | - | 1.41 | 2020-01-19T03:27:44Z |
| Arrow Electronics | 0287002.PXCN | 24,431 | 1.99 | 1.70 | 1.38 | 1.02 | 0.816 | 2020-01-19T14:33:07Z |
| TTI | 0287002.PXCN | 48,200 | - | - | 0.948 | 0.785 | 0.785 | 2020-01-18T10:27:45Z |
| Area51-Authorized | 0287002.PXCN | - | - | - | - | - | - | 2020-01-19T05:31:02Z |
| Farnell | 2137123 | 6,779 | - | 1.51 | 1.51 | 1.19 | 0.919 | 2020-01-18T02:57:04Z |
| Newark | 24W7929 | 6,505 | - | 1.79 | 1.48 | 1.17 | 0.924 | 2020-01-18T16:03:29Z |
| Newark | 91T2532 | 609 | 2.10 | 1.79 | 1.48 | 1.17 | 0.924 | 2020-01-13T11:07:07Z |
| Distrelec | 13305094 | 2,417 | 3.05 | 2.77 | 2.59 | 1.44 | 1.37 | 2020-01-19T11:21:19Z |
| TME | 0287002.PXCN | 3,803 | - | 0.799 | 0.605 | 0.509 | 0.446 | 2020-01-17T14:00:49Z |
| Rutronik | FUSE8551 | 6,000 | - | - | - | - | 0.751 | 2020-01-16T03:24:09Z |
| Allied Electronics & Automation | 70241923 | 2,342 | 1.03 | 0.878 | 0.808 | 0.769 | 0.769 | 2020-01-19T12:08:24Z |
| Ameya360 | 0287002.PXCN | 13,496 | - | - | - | - | 0.909 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| Sourceability | 0287002.PXCN | 21,496 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| Hermes Engineering | 0287002.PXCN | 2,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Classic Components | 0287002.PXCN | 1,540 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Chip 1 Exchange | 0287002.PXCN | 274 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Abacus Technologies | 0287002.PXCN | 12,196 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | 0287002.PXCN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0287002.PXCN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0287002.PXCN due to regional differences or acquisition. 0287002.PXCN may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED