- Mfr. #:
- 0287003.PXCN
- Description:
- Automotive Fuses ATOF 32V 3A Low-Current Nylon
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Color | Violet |
| Approvals | UL |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, ATO/ATC |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Series | ATOR |
| Type | ATOF Blade Fuse |
| Tradename | ATOF |
| Fuse-Size-Group | ATOF |
| MeltingI2t | 7.4 |
| Width | 5.1 mm |
| Current-Rating | 3A |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 19.1 mm |
| Height | 18.8 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.752" L x 0.201" W x 0.484" H (19.10mm x 5.10mm x 12.30mm) |
| Resistance | 0.0311 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 105 C |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0287003.PXCN at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0287003.PXCN Price & Stock
Littelfuse 0287003.PXCN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4193-ND | 24,367 | 2.18 | 2.02 | 1.68 | 1.18 | 0.932 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Future Electronics | 0287003.PXCN | 328,762 | 1.04 | 1.04 | 1.04 | 0.979 | 0.839 | 2020-01-20T01:49:16Z |
| Waytek | 47003 | 12,462 | 0.785 | 0.785 | 0.785 | 0.583 | 0.544 | 2020-01-20T17:13:57Z |
| RS Components | 7874142 | 6,450 | - | 1.87 | 1.78 | 1.68 | 1.68 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 7874142P | 130 | - | - | 1.78 | 1.68 | 1.68 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| Mouser | 576-0287003.PXCN | 25,399 | 2.10 | 1.79 | 1.48 | 1.17 | 0.925 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| element14 APAC | 2137125 | 9,860 | - | - | 1.77 | 1.68 | 1.68 | 2020-01-18T02:17:43Z |
| Chip One Stop Japan | C1S425200665046 | 1,920 | - | 0.928 | 0.928 | 0.928 | 0.928 | 2020-01-20T12:50:10Z |
| Verical | 0287003.PXCN | 234,000 | - | - | - | - | 0.699 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Verical | 0287003.PXCN | 62,405 | - | - | - | 1.01 | 0.768 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Verical | 0287003.PXCN | 1,920 | - | - | - | 1.02 | 1.02 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Voyager Components | 0287003.PXCN-LITTELFUSE | 64,000 | - | - | - | - | 1.41 | 2020-01-20T03:38:27Z |
| Arrow Electronics | 0287003.PXCN | 60,405 | 1.84 | 1.71 | 1.41 | 1.01 | 0.792 | 2020-01-20T16:05:56Z |
| Arrow Electronics | 0287003.PXCN | 6,155 | 1.78 | 1.64 | 1.36 | 0.969 | 0.761 | 2020-01-20T16:05:56Z |
| TTI | 0287003.PXCN | 68,250 | - | - | 0.769 | 0.637 | 0.637 | 2020-01-18T10:27:45Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200727115 | 2,312 | - | - | 1.86 | 1.24 | 1.24 | 2020-01-20T14:28:44Z |
| Area51-Authorized | 0287003.PXCN | - | - | - | - | - | - | 2020-01-19T05:31:02Z |
| Farnell | 2137125 | 15,447 | - | 1.51 | 1.51 | 1.19 | 0.918 | 2020-01-18T02:57:04Z |
| Newark | 24W7930 | 360 | 2.10 | 1.79 | 1.48 | 1.17 | 0.925 | 2020-01-18T16:03:29Z |
| Distrelec | 13305095 | 1,068 | 2.88 | 2.62 | 2.45 | 1.36 | 1.29 | 2020-01-21T00:26:23Z |
| TME | 0287003.PXCN | 4,729 | - | 0.797 | 0.606 | 0.510 | 0.447 | 2020-01-20T11:05:58Z |
| Rutronik | FUSE7732 | 2,000 | - | - | - | - | 0.752 | 2020-01-16T03:24:09Z |
| Allied Electronics & Automation | 70241924 | 1,737 | 1.03 | 0.878 | 0.808 | 0.769 | 0.769 | 2020-01-20T11:22:15Z |
| Ameya360 | 0287003.PXCN | 400,766 | 0.606 | 0.606 | 0.606 | 0.606 | 0.606 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| NAC Semi | XSFP00000003241 | 4,000 | - | - | - | - | 1.01 | 2020-01-20T22:16:39Z |
| Hermes Engineering | 0287003.PXCN | 2,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Sourceability | 0287003.PXCN | 923,776 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| Classic Components | 0287003.PXCN | 5 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Quest | 0287003.PXCN | 2,220 | - | - | - | - | - | 2020-01-20T11:23:56Z |
| Chip 1 Exchange | 0287003.PXCN | 6,011 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Abacus Technologies | 0287003.PXCN | 182,952 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | 0287003.PXCN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | 0287003.PXCN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0287003.PXCN due to regional differences or acquisition. 0287003.PXCN may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED