- Mfr. #:
- 0297002.L
- Description:
- Automotive Fuses MINIFUSE-F2A 32V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Approvals | UL, UR |
| Type | Mini Blade Fuse |
| Series | MINIR 297 |
| Fuse-Size-Group | MINI 297 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Color | Gray |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Current-Rating | 2A |
| MeltingI2t | 2.8 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Resistance | 0.056 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 105 C |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
Request a quote 0297002.L at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0297002.L In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0297002.L Price & Stock
Littelfuse 0297002.L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4281-ND | 29,960 | 2.80 | 2.65 | 1.85 | 1.26 | 1.14 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| Mouser | 576-0297002.L | 2,420 | 2.73 | 2.22 | 1.68 | 1.25 | 1.09 | 2019-12-16T20:16:44Z |
| Voyager Components | 0297002.L-LITTELFUSE | 27,250 | - | - | - | 3.47 | 2.87 | 2019-12-23T03:43:44Z |
| Arrow Electronics | 0297002.L | 9,480 | 2.52 | 2.10 | 1.64 | 1.21 | 1.05 | 2019-12-22T16:08:18Z |
| Arrow Electronics | 0297002.L | 445 | 2.22 | 1.91 | 1.54 | 1.18 | 1.04 | 2019-12-22T16:08:18Z |
| Arrow Electronics | 0297002.L | 45 | 2.52 | 2.10 | 1.64 | 1.21 | 1.15 | 2019-12-22T16:08:18Z |
| Verical | 0297002.L | 9,480 | - | - | 1.43 | 1.43 | 0.715 | 2019-12-22T17:47:32Z |
| Verical | 0297002.L | 45 | - | - | 1.43 | 1.43 | 1.43 | 2019-12-22T17:47:32Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200649473 | 115 | - | 3.04 | 1.88 | 1.88 | 1.88 | 2019-12-22T12:49:46Z |
| Area51-Authorized | 0297002.L | - | - | - | - | - | - | 2019-12-22T05:17:58Z |
| element14 APAC | 2762034 | - | 3.10 | 2.52 | 1.91 | 1.42 | 1.30 | 2019-12-21T15:38:25Z |
| Distrelec | 13305729 | 117 | 3.50 | 3.34 | 2.95 | 2.72 | 2.72 | 2019-12-23T00:21:59Z |
| Newark | 18AC0749 | - | - | 2.22 | 1.68 | 1.25 | 1.15 | 2019-12-21T15:43:42Z |
| Farnell | 2762034 | - | - | 1.85 | 1.85 | 1.38 | 1.22 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| LTL Group | 6208564 | 350 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Quest | 0297002.L | 40 | - | - | - | - | - | 2019-12-21T11:30:21Z |
| Classic Components | 0297002.L | 270 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| Abacus Technologies | 0297002.L | 708 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0297002.L | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0297002.L | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0297002.L due to regional differences or acquisition. 0297002.L may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED