- Mfr. #:
- 0297002.WXNV
- Description:
- Automotive Fuses 32V 2A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Mini Blade Fuse |
| Series | MINIR 297 |
| Fuse-Size-Group | MINI 297 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Color | Gray |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Current-Rating | 2A |
| MeltingI2t | 2.8 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Resistance | 0.058 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Approvals | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
Part No. 0297002.WXNV is now available at OMO. Request a quote of 0297002.WXNV please use the request quote or email us a RFQ.
0297002.WXNV Price & Stock
Littelfuse 0297002.WXNV pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F986-ND | 24,686 | 1.73 | 1.58 | 1.31 | 0.923 | 0.728 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Future Electronics | 0297002.WXNV | 3,793 | 0.948 | 0.948 | 0.948 | 0.901 | 0.799 | 2020-01-30T00:14:23Z |
| Arrow Electronics | 0297002.WXNV | 8,837 | 1.48 | 1.30 | 1.08 | 0.782 | 0.617 | 2020-01-29T15:55:18Z |
| RS Components | 7874117 | 2,200 | - | 1.40 | 1.33 | 1.26 | 1.26 | 2020-01-27T12:52:25Z |
| RS Components | 7874117P | 970 | - | - | 2.07 | 1.96 | 1.96 | 2020-01-27T12:52:25Z |
| Mouser | 576-0297002.WXNV | 7,135 | 1.60 | 1.40 | 1.18 | 0.923 | 0.721 | 2020-01-30T01:03:36Z |
| element14 APAC | 1677622 | 6,919 | 2.21 | 2.02 | 1.68 | 1.49 | 1.49 | 2020-01-30T02:25:44Z |
| element14 APAC | 9943811 | 5,028 | - | - | 2.07 | 1.96 | 1.96 | 2020-01-30T02:25:44Z |
| Voyager Components | 0297002.WXNV-LITTELFUSE | 45,000 | - | - | - | - | 1.81 | 2020-01-30T04:03:58Z |
| TTI | 0297002.WXNV | 14,075 | - | - | 1.19 | 1.01 | 1.01 | 2020-01-30T08:19:06Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200084746 | 1,149 | - | - | 1.51 | 1.19 | 1.19 | 2020-01-30T13:43:40Z |
| Farnell | 9943811 | 8,451 | - | 1.18 | 1.18 | 0.936 | 0.723 | 2020-01-30T03:13:49Z |
| Farnell | 1677622 | 4,899 | 2.00 | 1.62 | 1.51 | 1.12 | 1.12 | 2020-01-30T03:13:49Z |
| Newark | 78J5672 | 4,799 | 1.60 | 1.40 | 1.18 | 0.923 | 0.923 | 2020-01-30T03:11:08Z |
| TME | 0297002.WXNV | 1,290 | - | 1.29 | 0.998 | 0.685 | 0.685 | 2020-01-30T11:00:24Z |
| Allied Electronics & Automation | 70184346 | - | - | - | - | - | 0.527 | 2020-01-30T11:49:17Z |
| Ameya360 | 0297002.WXNV | 4,191 | - | - | - | - | 0.770 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| NAC Semi | XSFP00000003247 | 8,047 | - | - | - | - | 0.730 | 2020-01-29T21:51:49Z |
| Hermes Engineering | 0297002.WXNV | 3,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Sourceability | 0297002.WXNV | 12,419 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 6208565 | 2,900 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Quest | 0297002.WXNV | 40 | 14.15 | 11.32 | 8.49 | 8.49 | 8.49 | 2020-01-30T11:16:43Z |
| Component Electronics | 0297002.WXNV | 15 | 4.27 | 4.27 | 4.27 | 4.27 | 4.27 | 2020-01-13T16:36:07Z |
| Resion | 0297002.WXNV | 6 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | 0297002.WXNV | 576 | - | - | - | - | - | 2020-01-28T14:24:31Z |
| Chip 1 Exchange | 0297002.WXNV | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| LCSC | C151091 | 3,480 | - | 0.467 | 0.347 | 0.303 | 0.288 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Classic Components | 0297002.WXNV | 9,240 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T22:05:04Z |
| Abacus Technologies | 0297002.WXNV | 5,898 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | 0297002.WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0297002.WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0297002.WXNV due to regional differences or acquisition. 0297002.WXNV may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED