- Mfr. #:
- 0297004.WXNV
- Description:
- Automotive Fuses 32V 4A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Color | Pink |
| Type | Mini Blade Fuse |
| Series | MINIR 297 |
| Fuse-Size-Group | MINI 297 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| Current-Rating | 4A |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| MeltingI2t | 17 |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Resistance | 0.024 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Approvals | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
Request a quote 0297004.WXNV at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0297004.WXNV In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0297004.WXNV Price & Stock
Littelfuse 0297004.WXNV pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F988-ND | 333 | 1.75 | 1.60 | 1.32 | 0.931 | 0.735 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Future Electronics | 0297004.WXNV | 5,112 | 0.948 | 0.948 | 0.948 | 0.901 | 0.799 | 2020-02-04T00:18:07Z |
| Arrow Electronics | 0297004.WXNV | 976 | 1.54 | 1.35 | 1.12 | 0.799 | 0.661 | 2020-02-03T15:53:06Z |
| Arrow Electronics | 0297004.WXNV | 46 | - | - | 0.844 | 0.793 | 0.640 | 2020-02-03T15:53:06Z |
| Arrow Electronics | 0297004.WXNV | 5 | 1.54 | 1.35 | 1.12 | 0.799 | 0.646 | 2020-02-03T15:53:06Z |
| Verical | 0297004.WXNV | 976 | - | - | 1.12 | 0.799 | 0.661 | 2020-02-03T17:46:23Z |
| RS Components | 1740700 | 400 | - | - | 1.55 | 1.55 | 1.43 | 2020-02-01T15:25:19Z |
| RS Components | 1740224 | - | 3050.40 | 3050.40 | 3050.40 | 3050.40 | 3050.40 | 2020-02-01T15:25:19Z |
| Mouser | 576-0297004.WXNV | 1,874 | 1.61 | 1.41 | 1.17 | 0.924 | 0.728 | 2020-02-03T23:00:00Z |
| element14 APAC | 1677327 | 1,586 | 2.21 | 2.02 | 1.68 | 1.49 | 1.49 | 2020-02-04T02:27:32Z |
| Voyager Components | 0297004.WXNV-LITTELFUSE | 45,000 | - | - | - | - | 1.82 | 2020-02-04T04:16:27Z |
| TTI | 0297004.WXNV | 6,600 | - | - | 0.952 | 0.756 | 0.756 | 2020-02-04T07:22:30Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200084764 | 1,360 | - | - | 1.51 | 1.10 | 1.10 | 2020-02-03T13:46:54Z |
| Power and Signal Group | 0297004.WXNV | - | - | - | - | - | - | 2020-02-04T01:23:10Z |
| Farnell | 2840069 | 3,837 | - | 1.18 | 1.18 | 0.938 | 0.725 | 2020-02-04T03:27:11Z |
| Farnell | 1677327 | 1,586 | 2.00 | 1.62 | 1.51 | 1.12 | 1.12 | 2020-02-04T03:27:11Z |
| Newark | 12J4289 | 1,586 | 0.896 | 0.896 | 0.819 | 0.756 | 0.756 | 2020-02-04T03:24:16Z |
| Distrelec | 30122476 | 2,480 | - | 1.52 | 1.30 | 1.27 | 1.27 | 2020-02-04T11:09:38Z |
| TME | 0297004.WXNV | 1,370 | - | 1.55 | 1.20 | 0.822 | 0.822 | 2020-02-04T09:15:55Z |
| Rutronik | FUSE7025 | 3,000 | - | - | - | - | 0.589 | 2020-01-24T03:28:10Z |
| Ameya360 | 0297004.WXNV | 3,000 | - | - | - | - | 0.715 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| Jameco | 1710784 | - | - | - | 6.44 | 5.60 | 5.04 | 2020-02-03T19:04:43Z |
| Hermes Engineering | 0297004.WXNV | 2,200 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Sourceability | 0297004.WXNV | 3,312 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 6208566 | 4,576 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Component Electronics | 0297004.WXNV | 7 | 4.31 | 4.31 | 4.31 | 4.31 | 4.31 | 2020-01-13T16:36:07Z |
| LCSC | C178940 | 70 | - | 0.552 | 0.404 | 0.350 | 0.332 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Classic Components | 0297004.WXNV | 3,524 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T22:05:04Z |
| Abacus Technologies | 0297004.WXNV | 6,098 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | 0297004.WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 0297004.WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0297004.WXNV due to regional differences or acquisition. 0297004.WXNV may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED