- Mfr. #:
- 0297010.WXUL
- Description:
- Automotive Fuses 32V 10A MINI UL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Approvals | SAE, UL |
| Color | Red |
| Series | MINIR 297 |
| Fuse-Size-Group | MINI 297 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Type | Blade Fuse |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| MeltingI2t | 93 |
| Height | 8.8 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Current-Rating | 10A |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0297010.WXUL at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0297010.WXUL Price & Stock
Littelfuse 0297010.WXUL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Abacus Technologies | 0297010.WXUL | 20,328 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| North Star Micro | 0297010.WXUL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0297010.WXUL due to regional differences or acquisition. 0297010.WXUL may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED