- Mfr. #:
- 0297025.U
- Description:
- Automotive Fuses 25AMP MINI
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Approvals | SAE, UL |
| Series | MINIR 297 |
| Fuse-Size-Group | MINI 297 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Color | Clear |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Type | Blade Fuse |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| MeltingI2t | 625 |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Current-Rating | 25A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
The price and lead time for 0297025.U depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
0297025.U Price & Stock
Littelfuse 0297025.U pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F6078-ND | 49 | 1.96 | 1.82 | 1.51 | 1.06 | 0.840 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| Mouser | 576-0297025.U | 1,680 | 1.89 | 1.62 | 1.34 | 1.06 | 0.833 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Newark | 91T2688 | - | - | - | - | 0.903 | 0.812 | 2020-02-29T03:43:50Z |
| Classic Components | 0297025.U | 893 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| North Star Micro | 0297025.U | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0297025.U | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0297025.U due to regional differences or acquisition. 0297025.U may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED