- Mfr. #:
- 029707.5WXNV
- Description:
- Automotive Fuses 32V 7.5A Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Approvals | UL, UR |
| Type | Mini Blade Fuse |
| Series | MINIR 297 |
| Fuse-Size-Group | MINI 297 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Color | Brown |
| Package-Case | Blade, Miniature |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Height | 8.8 mm |
| Current-Rating | 7.5A |
| MeltingI2t | 68 |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Width | 3.8 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| Length | 10.9 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm) |
| Resistance | 0.011 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
Request a quote 029707.5WXNV at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 029707.5WXNV In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
029707.5WXNV Price & Stock
Littelfuse 029707.5WXNV pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F990-ND | 10,520 | 1.75 | 1.60 | 1.32 | 0.931 | 0.735 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Waytek | 46254 | 3,357 | 0.539 | 0.539 | 0.539 | 0.371 | 0.350 | 2020-02-07T17:41:49Z |
| Arrow Electronics | 029707.5WXNV | 2,738 | 1.55 | 1.36 | 1.13 | 0.762 | 0.762 | 2020-02-07T16:21:03Z |
| Verical | 029707.5WXNV | 613 | - | - | 1.12 | 0.759 | 0.759 | 2020-02-07T17:58:42Z |
| RS Components | 1740711 | 50 | - | - | 1.42 | 1.42 | 1.32 | 2020-02-07T05:30:08Z |
| RS Components | 1740225 | - | 2448.00 | 2448.00 | 2448.00 | 2448.00 | 2448.00 | 2020-02-07T05:30:08Z |
| Mouser | 576-029707.5WXNV | 9,216 | 1.61 | 1.41 | 1.17 | 0.924 | 0.728 | 2020-02-07T21:39:29Z |
| element14 APAC | 9943854 | 18,024 | - | - | 1.68 | 1.18 | 0.930 | 2020-02-08T02:23:13Z |
| element14 APAC | 2017441 | 15,664 | 2.21 | 2.02 | 1.68 | 1.49 | 1.49 | 2020-02-08T02:23:13Z |
| Voyager Components | 029707.5WXNV-LITTELFUSE | 45,000 | - | - | - | - | 1.83 | 2020-02-08T03:42:15Z |
| TTI | 029707.5WXNV | 15,500 | - | - | 0.931 | 0.777 | 0.777 | 2020-02-08T08:31:26Z |
| Chip One Stop Global | C1S425200089538 | 2,324 | - | - | 1.76 | 1.12 | 1.12 | 2020-02-08T13:05:13Z |
| Area51-Authorized | 029707.5WXNV | - | - | - | - | - | - | 2020-02-08T05:25:05Z |
| Power and Signal Group | 029707.5WXNV | - | - | - | - | - | - | 2020-02-08T01:20:30Z |
| Farnell | 9943854 | 20,729 | - | 1.17 | 1.17 | 0.929 | 0.718 | 2020-02-08T02:53:57Z |
| Farnell | 2017441 | 15,664 | 1.99 | 1.61 | 1.50 | 1.11 | 1.11 | 2020-02-08T02:53:57Z |
| Newark | 95F2012 | 15,664 | 0.896 | 0.896 | 0.819 | 0.756 | 0.756 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Newark | 98K4452 | 1,445 | - | 1.41 | 1.17 | 0.924 | 0.924 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| TME | 029707.5WXNV | 1,412 | - | 1.35 | 1.04 | 0.726 | 0.726 | 2020-02-08T10:42:54Z |
| Rutronik | FUSE6632 | 21,000 | - | - | - | - | 0.584 | 2020-01-24T03:28:10Z |
| Allied Electronics & Automation | 71005363 | 540 | 0.728 | 0.630 | 0.574 | 0.546 | 0.546 | 2020-02-08T11:50:22Z |
| Ameya360 | 029707.5WXNV | 10,033 | - | - | - | - | 0.777 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| SIE Connect | 029707.5WXNV | 40 | - | - | - | - | - | 2020-01-30T09:54:00Z |
| Hermes Engineering | 029707.5WXNV | 50 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T11:26:06Z |
| Sourceability | 029707.5WXNV | 55,033 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T14:31:10Z |
| LTL Group | 923614 | 12,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T03:30:50Z |
| Quest | 029707.5WXNV | 371 | 10.36 | 7.77 | 3.63 | 3.63 | 3.63 | 2020-02-08T11:18:32Z |
| 4 Star Electronics | 029707.5WXNV | 50 | - | - | - | - | - | 2020-02-04T21:37:58Z |
| Chip 1 Exchange | 029707.5WXNV | 38,580 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| LCSC | C178942 | 1,390 | - | 0.532 | 0.390 | 0.338 | 0.320 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Distrelec | 30122479 | 2,429 | - | 1.51 | 1.29 | 1.26 | 1.26 | 2020-02-08T11:18:22Z |
| Dana Microsystems | 029707.5WXNV | 1,725 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Classic Components | 029707.5WXNV | 39 | - | - | - | - | - | 2020-02-08T00:00:16Z |
| Abacus Technologies | 029707.5WXNV | 101,640 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | 029707.5WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 029707.5WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 029707.5WXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 029707.5WXNV due to regional differences or acquisition. 029707.5WXNV may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED