- Mfr. #:
- 0298080.ZXB
- Description:
- Automotive Fuses Ag PLATED MEGA 80A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Approvals | UL |
| Mounting-Style | Stud |
| Response-Time | Slow |
| Color | Red |
| Type | Mega Fuse |
| Series | MEGAR |
| Fuse-Size-Group | MEGA |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Packaging | Bulk |
| Mounting-Type | Bolt Mount |
| Product | Bolt Down Fuse |
| Termination-Style | Bolt Down |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Package-Case | Auto Link |
| Current-Rating | 80A |
| Length | 65.58 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 2kA |
| Interrupt-Rating | 2 kA at 32 VDC |
| Height | 19.05 mm |
| Width | 10.67 mm |
| Size-Dimension | 1.149" L x 0.770" W x 0.390" H (29.20mm x 19.50mm x 9.90mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage-Rating-AC | - |
| Diameter | - |
| MeltingI2t |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0298080.ZXB at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0298080.ZXB Price & Stock
Littelfuse 0298080.ZXB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F11958-ND | 381 | 50.62 | 47.01 | 30.74 | 24.41 | 22.60 | 2020-03-17T13:02:28Z |
| TTI | 0298080.ZXB | 315 | - | 29.81 | 25.35 | 22.05 | 22.05 | 2020-03-18T06:28:24Z |
| Mouser | 576-0298080.ZXB | 240 | 48.80 | 46.97 | 30.68 | 28.93 | 28.93 | 2020-03-17T00:28:55Z |
| Newark | 24K0937 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:41:08Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0298080.ZXB due to regional differences or acquisition. 0298080.ZXB may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED