- Mfr. #:
- 0299020.ZXNV
- Description:
- Automotive Fuses 20A 32V Maxi Fuse
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Color | Yellow |
|---|---|
| Indicator-Style | Without Indicator |
| Response-Time | Slow |
| Type | Maxi Blade Fuse |
| Fuse-Size-Group | Maxi |
| Series | MAXIR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | Blade, Max |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Width | 8.85 mm |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Length | 29.21 mm |
| Height | 21.59 mm |
| Current-Rating | 20A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| MeltingI2t | 1100 |
| Size-Dimension | 1.150" L x 0.348" W x 0.850" H (29.21mm x 8.85mm x 21.59mm) |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Resistance | 0.0031 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
| Approvals | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
0299020.ZXNV is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
0299020.ZXNV Price & Stock
Littelfuse 0299020.ZXNV pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F1035-ND | 1,182 | 13.85 | 12.52 | 8.57 | 6.26 | 5.49 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Waytek | 46240 | 632 | 4.33 | 4.33 | 4.09 | 3.85 | 3.85 | 2019-11-27T18:01:47Z |
| Mouser | 576-0299020.ZXNV | 985 | 13.15 | 12.52 | 8.51 | 6.26 | 5.49 | 2019-11-26T10:06:35Z |
| element14 APAC | 9943145 | 505 | 17.62 | 15.93 | 10.91 | 10.63 | 10.63 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| Voyager Components | 0299020.ZXNV-LITTELFUSE | 8,400 | - | - | - | - | 10.48 | 2019-11-29T03:56:20Z |
| Arrow Electronics | 0299020.ZXNV | 522 | 11.82 | 10.94 | 7.82 | 5.76 | 5.11 | 2019-11-28T12:33:45Z |
| TTI | 0299020.ZXNV | 1,900 | - | - | 6.33 | 5.34 | 5.34 | 2019-11-28T07:23:09Z |
| Verical | 0299020.ZXNV | 522 | - | 10.94 | 7.82 | 5.76 | 5.11 | 2019-11-28T12:33:45Z |
| Area51-Authorized | 0299020.ZXNV | - | - | - | - | - | - | 2019-11-28T05:19:43Z |
| Power and Signal Group | 0299020.ZXNV | - | - | - | - | - | - | 2019-11-29T01:09:20Z |
| Farnell | 9943145 | 785 | 13.62 | 13.62 | 9.08 | 6.82 | 6.82 | 2019-11-28T15:12:06Z |
| Newark | 98K4455 | 10 | 7.88 | 7.88 | 6.65 | 6.18 | 5.71 | 2019-11-26T10:06:35Z |
| NAC Semi | XSFP00000181640 | 2,400 | - | - | - | - | 2.95 | 2019-11-26T22:44:33Z |
| Ameya360 | 0299020.ZXNV | 1,200 | - | - | - | - | 2.99 | 2019-11-28T07:38:38Z |
| Sourceability | 0299020.ZXNV | 1,200 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| J2 Sourcing | 0299020.ZXNV | 60 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T08:21:17Z |
| LCSC | C427660 | 86 | 3.70 | 2.69 | 2.32 | 2.20 | 2.20 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Classic Components | 0299020.ZXNV | 501 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | 0299020.ZXNV | 12,196 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | 0299020.ZXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 0299020.ZXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | 0299020.ZXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0299020.ZXNV due to regional differences or acquisition. 0299020.ZXNV may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED