- Mfr. #:
- 0299060.ZXNV
- Description:
- Automotive Fuses 60A 32V Maxi Fuse
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Response-Time | Slow |
| Type | Maxi Blade Fuse |
| Fuse-Size-Group | Maxi |
| Series | MAXIR |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Packaging | Bulk |
| Color | Blue |
| Package-Case | Blade, Max |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Resistance | 890 uOhms |
| Width | 8.85 mm |
| Current-Rating | 60A |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Length | 29.21 mm |
| Height | 21.59 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 1kA |
| MeltingI2t | 15300 |
| Size-Dimension | 1.150" L x 0.348" W x 0.850" H (29.21mm x 8.85mm x 21.59mm) |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Diameter | - |
| Approvals | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 0299060.ZXNV is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 0299060.ZXNV,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
0299060.ZXNV Price & Stock
Littelfuse 0299060.ZXNV pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F1039-ND | 2,331 | 13.85 | 12.52 | 8.57 | 6.26 | 5.49 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| Waytek | 46244 | 4,297 | 4.33 | 4.33 | 4.08 | 3.85 | 3.85 | 2019-11-27T18:01:47Z |
| RS Components | 1740767 | 790 | - | 14.51 | 14.51 | 13.35 | 11.61 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1740219 | - | 8264.76 | 8264.76 | 8264.76 | 8264.76 | 8264.76 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| Future Electronics | 0299060.ZXNV | 1,881 | 7.27 | 7.27 | 6.76 | 6.60 | 6.32 | 2019-12-02T00:13:54Z |
| Mouser | 576-0299060.ZXNV | 1,350 | 13.14 | 12.51 | 8.51 | 6.26 | 5.49 | 2019-12-01T07:35:01Z |
| Voyager Components | 0299060.ZXNV-LITTELFUSE | 8,400 | - | - | - | - | 10.47 | 2019-12-01T03:38:23Z |
| Arrow Electronics | 0299060.ZXNV | 2,175 | 11.62 | 11.06 | 7.83 | 5.76 | 5.01 | 2019-12-01T07:35:01Z |
| TTI | 0299060.ZXNV | 4,750 | - | - | 6.33 | 5.34 | 5.34 | 2019-11-30T10:32:19Z |
| Verical | 0299060.ZXNV | 2,175 | - | - | 7.83 | 5.76 | 5.01 | 2019-12-01T07:35:01Z |
| Verical | 0299060.ZXNV | 1,200 | - | - | - | - | 5.04 | 2019-12-01T07:35:01Z |
| Area51-Authorized | 0299060.ZXNV | - | - | - | - | - | - | 2019-12-01T05:31:37Z |
| Power and Signal Group | 0299060.ZXNV | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T01:07:02Z |
| Newark | 91F3201 | - | 13.36 | 10.97 | 8.22 | 6.46 | 5.76 | 2019-12-01T07:35:02Z |
| NAC Semi | XSFP00000003257 | 1,016 | - | - | - | 4.37 | 4.08 | 2019-11-26T22:44:33Z |
| Ameya360 | 0299060.ZXNV | 1,881 | - | - | - | - | 4.13 | 2019-11-28T07:38:38Z |
| Sourceability | 0299060.ZXNV | 1,274 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 923807 | 3,600 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Quest | 0299060.ZXNV | 9 | 11.25 | 8.44 | 8.44 | 8.44 | 8.44 | 2019-11-30T11:27:14Z |
| Chip 1 Exchange | 0299060.ZXNV | 13,660 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| LCSC | C178945 | 418 | 4.21 | 3.08 | 2.67 | 2.53 | 2.53 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Classic Components | 0299060.ZXNV | 1,001 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | 0299060.ZXNV | 400 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | 0299060.ZXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0299060.ZXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0299060.ZXNV | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0299060.ZXNV due to regional differences or acquisition. 0299060.ZXNV may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED