- Mfr. #:
- 0301002.M
- Description:
- Cartridge Fuses 32V 1AG AGA 2A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Specialty Fuses |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Product-Type | Fuse |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Packaging | Bulk |
| Series | AGA |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 32 V |
| Current-Rating | 2A |
| Package-Case | 1AG, 1/4" x 5/8" |
| Fuse-Size-Group | 1AG (6.3 mm x 15.9 mm) |
| Length | 0.625 in |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 0.625" L (6.35mm x 16.00mm) |
| Diameter | 0.25 in |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| MeltingI2t | - |
| Approvals | - |
| Color | - |
| Response-Time | - |
| Operating-Temperature | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0301002.M is available at OMO Electronic.We can offer 0301002.M for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0301002.M Price & Stock
Littelfuse 0301002.M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | 0301002.M-LITTELFUSE | 27,000 | - | - | - | 3.60 | 3.25 | 2020-02-21T03:36:07Z |
| Digi-Key | 0301002.M-ND | - | - | - | - | 1.34 | 1.34 | 2020-02-20T17:04:19Z |
| Mouser | 576-0301002.M | - | 2.88 | 2.37 | 1.79 | 1.34 | 1.23 | 2020-02-19T22:48:46Z |
| Newark | 01P9101 | - | - | - | - | 1.35 | 1.23 | 2020-02-21T03:49:51Z |
| North Star Micro | 0301002.M | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0301002.M due to regional differences or acquisition. 0301002.M may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED