- Mfr. #:
- 0312.062MXCCP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V .062A FA 3AG CC PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Current-Rating | 62mA |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Series | 312 |
| Voltage-Rating-AC | 250V |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| MeltingI2t | 0.000249 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
Part No. 0312.062MXCCP is now available at OMO. Request a quote of 0312.062MXCCP please use the request quote or email us a RFQ.
0312.062MXCCP Price & Stock
Littelfuse 0312.062MXCCP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0312.062MXCCP-ND | - | - | - | - | 9.35 | 9.35 | 2020-05-07T13:52:42Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0312.062MXCCP due to regional differences or acquisition. 0312.062MXCCP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED