- Mfr. #:
- 031301.8MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 1.8A Slo-Blo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | General Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Diameter | 6.35 mm |
| MeltingI2t | 58 |
| Fuse-Size-Group | 3AG (6.3 mm x 32 mm) |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Series | 313 |
| Length | 31.75 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Current-Rating | 1.8A |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
The price and lead time for 031301.8MXP depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
031301.8MXP Price & Stock
Littelfuse 031301.8MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-031301.8MXP | 867 | 6.46 | 5.05 | 4.21 | 3.05 | 3.05 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Digi-Key | 031301.8MXP-ND | - | - | - | - | 3.05 | 3.05 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| element14 APAC | 1596745 | - | - | 5.62 | 4.67 | 3.39 | 3.21 | 2020-03-07T14:45:09Z |
| Area51-Authorized | 031301.8MXP | - | - | - | - | - | - | 2020-03-08T05:23:59Z |
| TME | 031301.8MXP | - | - | - | - | 1.94 | 1.94 | 2020-03-09T10:30:53Z |
| Nexxon | 031301.8MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 031301.8MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2014-01-29T16:57:42Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 031301.8MXP due to regional differences or acquisition. 031301.8MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED