- Mfr. #:
- 0325015.MXSSP
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 15A 3AB SB PT SLEEVE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, CSA, K-MARK, PSE, UL |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Mounting-Style | Axial |
| Termination-Style | Axial |
| Voltage-Rating-DC | 60V |
| Diameter | 6.985 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 400A AC, 500A DC |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Series | 325 |
| Length | 32.72 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 245 |
| Current-Rating | 15A |
| Size-Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0325015.MXSSP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0325015.MXSSP Price & Stock
Littelfuse 0325015.MXSSP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0325015.MXSSP-ND | - | - | - | - | 8.36 | 8.36 | 2019-10-29T12:35:07Z |
| North Star Micro | 0325015.MXSSP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0325015.MXSSP due to regional differences or acquisition. 0325015.MXSSP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED